پژوهش های کاربردی


از این قسمت می توانید فایل های مرتبط با هر موضوع را دریافت نمایید

کودک نوشت (مجموعه داستان و متن ویژه کودک) :

کودک نوشت (مجموعه داستان و متن ویژه کودک) :

در تبلیغ صحیفه گاه لازم است متنی، دلنوشته ای، قصه ای، که برگفته از ادعیه حضرت صدیقه طاهره(سلام الله علیها)است به مخاطب عرضه شود؛ این نوع متن ها را می توانید در این مجموعه جستجو کرده و متناسب با نوع نیاز خود از آن بهره ببرید.مخاطب این مجموعه کودکانی است که قرار است فاطمی رشد کنند.


دریافت فایل ورد

دریافت فایل PDF

کلید واژه :
کودک فاطمی_مجموعه داستان_متن کودک


کلام فاطمی،کودک فاطمی

کلام فاطمی،کودک فاطمی

دریافت فایل word
دریافت فایل PDF


مامان و بابای قصه گو

مامان و بابای قصه گو :

کوششی برای استفاده از ادبیات حضرت طاهره(س) در برقراری ارتباط با کودکان

کتاب مامان و بابای قصه­ گو، شامل توضیحات و قصه­ هایی است که سعی شده ­است متأثر از کتاب صحیفه فاطمیه(س) نوشته شوند؛ تا پدرها و مادرها بتوانند از پاک ­ترین و نورانی ­ترین شرایط و لحظات در ارتباط گرفتن با فرزندانشان استفاده کنند. کتاب صحیفه فاطمیه(س) که محور و زمینه این کتاب است، مجموعه دعاها و نمازهای منسوب به حضرت زهرا(س)، حدیث کساء و نیز خطبه فدکیه ایشان را، با خود دارد. کلمات حضرت زهرا(س) عالی ­ترین کلمات مادرانه در هستی است. تأثیر گرفتن از آن در گفتار و رفتار می تواند باعث نورانیت و شکوفایی شود. شیوه استفاده از این کتاب خیلی مهم و البته ساده است. توضیح مختصر این روش این است که:

  • اولاً به این کتاب به چشم متن علمی که درس ­های فراوان برای گفتن دارد، نگاه شود و دیدگاه و توقع ما شبیه رویکردی که عرف و عموم مردم به دعاهای اهل بیت(ع)دارند نباشد و دعاهای این کتاب را فقط برای حال و مناجات استفاده نکنیم.
  • ثانیاً به عنوان منبع و منشأ پاکی و عصمت مورد توجه قرار بگیرد و هر کلمه و حرف و عبارت و متنی از آن به عنوان نسخه و بلکه دارویی شفابخش بشناسیم. اکسیری که می­تواند بر زندگی انسان آثار شگرفی داشته باشد.
  • ثالثاً باور کنیم که کلام و ادبیات و لحن مهم هستند و این ادعیه که از این جنس هستند، اثر خود را ابتدا در کلام ما انسان­ها نشان می­دهند و راه رشد و تعالی و اصلاح ما از اصلاح کلام آغاز می­شود.

توضیحات گفته شده نشان دادند که روش مورد استفاده ما بیشتر رویکرد و زاویه نگاه است؛ یک جور توقع درست از کلمات حضرت زهرا(س)؛ حالا باید ببینیم از این روش چگونه می­توان برای ارتباط گرفتن با کودکان بهره­ گرفت.

انسان­ها بیشتر از هر کسی، پدر و مادر خود را به عنوان معلمانی م ی­شناسند که آنها را با کلام آشنا می­کند. پدرها و مادرها، معلم زبان برای بچه­ ها هستند و البته تواناترین معلمان کسانی هستند که خود را شاگرد و یادگیرنده از فرزندانشان به حساب می­آورند. حال اگر کتابی مثل صحیفه فاطمیه(س) هم وسط بیاید، هم بزرگترها و هم بچه ­ها می­شوند درس­آموزِ کلام حضرت صدیقه طاهره(س).

به جز استفاده مستقیم از دعاهای حضرت زهرا(س)، زبان قصه­ می­تواند فرصت بیشتری برای ارتباط طولانی­ تر میان کتاب صحیفه فاطمیه(س)، مادر و پدر و نهایتاً کودک به وجود بیاورد.

اکثر کسانی که قصه­ های این کتاب را نوشته ­اند خودشان مادرانی بوده ­اند که هم با کتاب صحیفه فاطمیه(س) انس داشته­ اند و هم از این قصه ­ها در یک شرایط واقعی استفاده کرده ­اند.

ما سعی کردیم، این قصه­ ها را بر اساس سیری که در آموزش یک زبان وجود دارد تقسیم ­بندی کنیم.

سیر آموزش زبان بر اساس کتاب ارزشمند «با کودکان خود طیب سخن بگوییم» اثر استاد احمدرضا اخوت، شامل مراحل زیر است:

لحن(استفاده از القاء)، کلمه(استفاده از قابلیت ­های فعل و زمان)، قید(استفاده از ظرفیت­ های عطف و همراه ­سازی)، شرط(استفاده از مفهوم جهت) و نهایتاً تأکید(استفاده از برانگیختن و انتقال توجه) می­شود.

این تعابیر و اصطلاحات برای فهم و تقسیم­ بندی بهتر پدر و مادر است. که در ابتدای هر فصل مختصراً توضیح داده شده­ اند. برای تبیین مناسب ­تر سعی شده است تمرین­هایی نیز مطرح شود. بعد از این توضیحات نمونه­ هایی از داستان­ها که برگرفته از کتاب صحیفه فاطمیه(س)بوده و به سرفصل­های ادبی گفته شده نزدیکترند، آورده شده است. شما با دانستن هر کدام از این سرفصل­ها به خوبی می­ فهمید که دنبال چه چیزی برای ارتقاء و رشد کلامی فرزندان عزیزتان باشید.
امید است که این تلاش مختصر مقبول درگاه احدیت و مورد توجه بنده کامله ایشان حضرت فاطمه زهرا(س)قرار بگیرد.


دریافت فایل PDF

کلید واژه : کودک فاطمی_کتاب_قصه

مادر نوشت فاطمی

مادر نوشت فاطمی :

مجموعه حاضر، حاصل تلاش دغدغه مندان حوزه تربیت کودک حول محور ادعیه حضرت صدیقه طاهره(سلام الله) و برگرفته از مضامین آنها،در جهت یک تربیت مادرانه فاطمی است که در غالب خاطرات و دلنوشته های مادران برای کودکان به نگارش در آمده که میتواند منشا حرکتی برای نگارش متنهایی با چنین رویکردی باشد.

دریافت فایل PDF

کلیدواژه :
مادر فاطمی_کودک فاطمی_خاطره_دلنوشته